Vlada Republike Srpske zadužila je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS da za 1,7 miliona maraka nabavi tri softverska rješenja za unapređenje digitalne infrastrukture u ovom resoru, ali jedan od tih softvera već postoji i koristi se godinama, saznaje GERILA.
Građani Republike Srpske platitiće 1,7 miliona maraka tri informaciona sistema i to „eTFarm“, „Zemljišni informacioni sistem“ i „Fito GIS“, ali jedan od njih, „eTFarm“ već postoji i ministarstvo ga koristi godinama.
„Uopšte mi nije jasno zašto Ministarstvo kupuje ovaj softver kada je on već nekoliko godina u upotrebi. Naprosto je neshvatljivo da se izdvajaju pare za ono što već postoji. „eTFarm“ se koristi svakog časa i nema potrebe za novom kupovinom nečega što odlično radi“, rekao je izvor našeg portala.
„eTFarm“ je informatički alat koji se koristi za upravljanje zemljišnim resursima, za kontrolu prijavljenih površina za ostvarivanje prava na podsticajna sredstva koja se isplaćuju po jedinici sjetvene površine. To je softver za indentifikaciju poljoprivrednih kultura na teritoriji Republike Srpske, koji omogućava precizno utvrđivanje zasijane kulture na određenoj parceli.
Ovaj softver je zapravo alat koji je razvijen u saradnji sa Prirodno matematičkim fakultetom Univerziteta u Banjoj Luci i kompanijom „M:tel“. Marko Lopičić, generalni direktor kompanije „M:tel“, prilikom puštanja u rad ove platforme 2020. godine, kazao je da su ovim projektom pokazali kako se digitalizacija na dobar način može upotrijebiti u realnom sektoru.
„On predstavlja prekretnicu u poljoprivrednoj proizvodnji i potpuno je domaći proizvod. ‘eTFarm’ je alat za precizno upravljanje poljoprivrednom proizvodnjom. Mi uzimamo podatke i slike sa satelita sa svih površina u RS i koristeći specijalne algoritme omogućavamo Ministarstvu i nadležnim institucijama da na jedan klik mogu da kontrolišu šta je sve zasađeno“, naglasio je tada Lopičić.
Iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede 15 dana ne odgovaraju na naša pitanja. Pitali smo ih da li ovaj softver već postoji i zašto se ponovo kupuje ako već postoji. Tražili smo, takođe, i specifikacije softverâ koji se nabavljaju, ali odgovore nismo dobili.
Goran Dakić