U trenutku kada strani investitori i domaći politički vrh s ponosom govore o rudarskom preporodu Vareša, o mladima koji se vraćaju, o stipendijama i prilikama za razvoj, jedina ustanova predškolskog odgoja u ovom gradu, vrtić JPU “Dječje obdanište Vareš”, nalazi se pred zatvaranjem.
Na sjednici Opštinskog vijeća Vareš održanoj 30. juna, izneseni su alarmantni podaci o finansijskom stanju vrtića. Uposlenici nisu primili platu od aprila, a doprinosi im nisu uplaćeni još od oktobra prošle godine. Nedostatak stručnog kadra, koji se ne prijavljuje na konkurse, dodatno otežava funkcionisanje ove javne ustanove. Direktorica vrtića Nikolina Erlbek ističe da se sve svodi na borbu za osnovna prava – redovnu platu i dostojanstvo rada.
“Sve što tražimo je ono što smo zaradili i što nam po zakonu pripada – redovna plata i doprinosi”, poručili su uposlenici, dok roditelji zabrinuto pitaju gdje će njihova djeca kada vrata vrtića ostanu zatvorena.
S druge strane, samo nekoliko kilometara dalje, uz zvuke svečanog otvaranja i riječi o “najvećoj poslijeratnoj investiciji”, kompanija Adriatic Metals, pod vođstvom direktora Paula Kronina, prije izvjesnog vremena slavila je pokretanje rudarske proizvodnje u Varešu. Sa preko 250 zaposlenih, i planom da preraste u regionalni centar moderne rudarske industrije, kompanija investira u obrazovanje, stipendije, srednjoškolske programe i infrastrukturni razvoj.
„Želimo zadržati mlade u Varešu i pružiti im priliku da ostanu ovdje“, rekao je Kronin više puta. Sudeći po statistikama i novim obrazovnim inicijativama, čini se da se ta vizija i ostvaruje, ali ne za svu djecu podjednako.
Jer dok Adriatic Metals stipendira srednjoškolce za rudarska zanimanja i omogućava praksu u svojim pogonima, najmlađi Varešani, oni koji još nemaju ni školski ranac, a kamoli plan za karijeru, ostaju bez vrtića.
Rudnik je, kako navode zvaničnici, preporodio Vareš, doveo novu nadu, strane diplomate, investicije i stotine miliona konvertibilnih maraka. Međutim, osnovne potrebe jedne zajednice – dostupna i funkcionalna predškolska ustanova – ostaju nepokrivene.
Predsjedavajući Opštinskog vijeća Malik Rizvanović istakao je da „vrtić mora opstati“, ali konkretna rješenja se odlažu za narednu sjednicu, tek krajem jula. Za roditelje i uposlenike to je još jedna neizvjesnost.
Dok se Vareš oblikuje kao „rudarsko čudo regije“ i simbol otvaranja BiH ka stranim ulaganjima, njegovi najmlađi ostaju na marginama tog procesa. U vremenu kada se govori o održivosti, društvenoj odgovornosti i prosperitetu, paradoks je da upravo oni koji bi jednog dana trebalo da naslijede sve to, danas ostaju bez vrtića.
Gerila.info