Okružno javno tužilaštvo u Banjaluci tražilo je ukidanje pritvora Nemanji Jovanoviću, koji je optužen za trgovinu narkoticima i koji je nekoliko mjeseci bio u bjekstvu.
Ovo je za Gerilu potvrđeno u Okružnom sudu u Banjaluci, a ovaj sud je 4. jula ukinuo mjeru pritvora, koju je donio u aprilu ove godine, nakon što je Jovanović izručen BiH. Naređeno je i da se Jovanović odmah pusti na slobodu.
Nemanja Jovanović je prema optužnici Okružnog javnog tužilaštva u Banjaluci dio grupe koja je u maju 2024. godine uhapšena u okviru akcije Eskadron.
U okviru tog predmeta podignute su optužnice protiv dvije grupe, a akcija je započeta nakon što je zaplijenjeno oko dva kilograma narkotika, 900 grama kokaina i 1,1 kilogram marihuane.
Kako se navodi u optužnici, Jovanović je zajedno sa još šest osoba dilovao marihuanu i kokain na području Banjaluke i Kozarske Dubice.
Jovanović je izbjegao hapšenje tokom policijske akcije, te se krio u Srbiji, gdje je uhapšen prije nekoliko mjeseci, te mu je nakon izručenja izrečena mjera pritvora, a nakon potvrđivanja optužnice pritvor je produžen do izricanja prvostepene presude.
Kako je tada navedeno, pritvor je produžen zbog opasnosti od bjekstva i bojazni da će ponoviti krivično djelo, a kontrola opravdanosti pritvora trebalo je da se vrši svaka dva mjeseca, međutim, Jovanović je odlukom suda od petka na privremenoj slobodi.
„Rješenje ovog suda od dana 4.7.2025. godine, kojim je pritvor ukinut, doneseno je na osnovu prijedloga Okružnog javnog tužilaštva Banjaluka od 2.7.2025. godine. Postupajući tužilac je prijedlog za ukidanje pritvora i određivanje mjera zabrane dostavio sudu nakon inicijative branioca optuženog N. J, koji je prijedlog za ukidanje pritvora sudu podnio dana 23.6.2025. godine, a koji je od strane suda dostavljen Okružnom javnom tužilaštvu na izjašnjenje dana 27.6.2025. godine”, navedeno je u dopisu Okružnog suda.
Umjesto pritvora Jovanoviću su izrečene mjere zabrane napuštanja mjesta boravišta, zabrane putovanja, uz privremeno oduzimanje putnih isprava, zabranu sastajanja i komunikacije sa određenim licima, kao i naredba da se povremeno javlja državnom organu.
“Određeno je da se sve naprijed navedene mjere zabrane primjenjuju počev od puštanja optuženog na slobodu, a iste protiv optuženog mogu trajati dok za to postoji potreba, a najduže do pravosnažnosti presude, odnosno upućivanja na izdržavanje kazne, ili do izvršenja novčane kazne, kao i do realizacije pravosnažne odluke o imovinskopravnom zahtjevu, odnosno o oduzimanju nezakonito stečene imovinske koristi, ukoliko takve odluke budu donesene pravosnažnom presudom u ovom krivičnom postupku”, navedeno je u odluci Suda.
Iz OJT Banjaluka nisu odgovorili na naš dopis, a kako nezvanično saznajemo, postupajući tužilac u ovom predmetu je Dalibor Vrećo.
Gerila.info