U Osnovnom sudu u Banjoj Luci su iznesene završne riječi u procesu protiv dispečerke Hitne pomoći Dragice Antonić, optužene za nesavjesno pružanje ljekarske pomoći koje je, prema optužnici, dovelo do smrti 29-godišnjeg Srđana Cvijića 29. septembra 2020. godine. Presuda u ovom slučaju zakazana je za ponedjeljak, 28. jula.
Tužilac Dalibor Vrećo u završnoj riječi je ustvrdio da je tokom postupka nepobitno dokazano da je optužena Antonić počinila krivično djelo nesavjesno pružanje ljekarske pomoći. Naveo je da je dispečerka svjesno odbila da uputi mobilni tim iako je brat preminulog, Nemanja Cvijić, telefonom prijavio da Srđan ima ozbiljan astmatični napad, ne može da diše i da mu lijek ne pomaže.
“Umjesto da reaguje, rekla mu je da pozove taksi ili pronađe nekog da ga doveze”, podsjetio je Vrećo, naglašavajući da je prema pravilniku Doma zdravlja u takvim slučajevima neophodna hitna intervencija.
Prema podacima iz sistema, te noći su bila dostupna najmanje dva sanitetska vozila. Ipak, nijedno nije poslato, a Srđan je taksijem dovezen bez znakova života. Smrt je konstatovana u 1:25 časova u UKC Republike Srpske.
“Ovo nije bio samo profesionalni, već i ljudski propust. Srđan Cvijić nije umro zato što pomoć nije postojala, već zato što mu nije pružena”, zaključio je tužilac i zatražio kaznu koja bi imala preventivnu ulogu u budućnosti.
U obraćanju sudu majka preminulog, Sanda Cvijić, kazala je da porodica nikada neće znati da li bi ishod bio drugačiji da je pomoć stigla na vrijeme.
“Učimo djecu da pozovu 124 kad su u opasnosti. Mi smo zvali, ali se niko nije odazvao. Ostali smo bez sina, bez odgovora, bez pravde. Nismo mogli ni obdukciju da uradimo. I niko nam iz Doma zdravlja ili UKC-a nikada nije prišao. Ni saučešće”, izjavila je Cvijić, dodajući da joj se nakon tragedije javilo mnogo građana koji su prošli kroz slična iskustva.
Advokat porodice Cvijić, Sergej Pucar, poručio je da je poziv upućen Hitnoj pomoći bio „vapaj, a ne konsultacija“ i da se mora poslati jasna poruka da se ovakvi propusti ne mogu tolerisati.
“Srđanu nije data ni šansa da preživi. Neko mora da bude odgovoran. Neko je morao reći – ovo se ne smije ponoviti”, istakao je Pucar, tražeći i naknadu štete zbog duševne boli porodice.
Branilac optužene, advokat Aleksandar Jokić, odbacio je optužbe kao neosnovane, tvrdeći da tužilaštvo ne raspolaže pravnim dokazima, već emocionalnim nabojem.
“Moja branjenica je dala medicinski savjet, nije znala punu težinu situacije. Nije ona odgovorna za ishod. Ona je žrtveno jagnje”, rekao je Jokić, dodajući da je poziv inicijalno primio drugi operater, što u postupku nije dovoljno razmatrano.
Dragica Antonić u svom obraćanju istakla je da se ne osjeća krivom.
“Nisam dispečer po struci, ali sam preuzela odgovornost kad sam se našla na toj poziciji. Postupila sam najbolje što sam znala. Izvinjavam se porodici, ali nisam kriva. Da mogu, mijenjala bih život za život njihovog sina”, rekla je Antonić.
Završne riječi zaokružile su gotovo trogodišnji pravosudni proces, koji je u javnosti izazvao snažne reakcije i doveo u pitanje funkcionisanje sistema hitne medicinske pomoći u Republici Srpskoj. Presuda, koja će biti objavljena u ponedjeljak, mogla bi postati presedan u ocjeni institucionalne odgovornosti u zdravstvenom sistemu.
Gerila.info