Ekspanzija zelene energije u posljednjih nekoliko godina, otvorila je u BiH basen u najmanju ruku sumnjivih radnji, u kojem se peru milijarde maraka. Godinama se čeka implementacija tzv. prozumjera, a koče ih oni koji čuvaju mrežu za sebe.
Boro Marić, iz sela Pecka nedaleko od Mrkonjić Grada, prije pet godina je u istoimenom centru postavio solarne panele na centralni objekat sa namjerom da višak energije koju proizvede vrati u mrežu. Ta razlika bi mu bila uračunata u postojeću potrošnju, čime bi Marić mogao da ostvari odnos kupca i proizvođača, odnosno prozjumera.
Pet godina je prošlo, Boro i dalje nije prozjumer, iako se radilo o prvoj solarnoj elektrani u seoskoj sredini u BiH, iz koje je tek nakon godinu dana od postavljanja proizveo za sebe prve količine električne energije.
Bez pomaka
„Tada ništa nije bilo definisano, jer niko nije znao ni da očita satove, a kamoli šta drugo. Ali ako vam kažem da je situacija ista i danas i da ne možemo da ostvarimo ono što je sada definisano u zakonu, sve vam je jasno“, priča Boro, sa otklonom od pet godina.
Istina, promijenilo se na papiru s obzirom da su oba entiteta nakon nekoliko godina nadmudrivanja usvojili potrebne zakone kojima se kupac – proizvođač uvodi u energetski sistem.
Nakon usvojenih zakona opstrukcija je krenula preko Uprave za indirektno oporezivanje Bosne i Hercegovine, jer su se iz elektrodistributivnih preduzeća branili obračunom PDV-a potrošačima koji šalju električnu energiju nazad u mrežu.
„Od maja prošle godine UIO je dala tumačenje da nema nikakvih problema što se tiče prozjumera i da jedino što se treba osigurati je mjerenje proizvodnje solarne energije kod prozjumera“, kaže Damir Miljević, iz Regionalnog centra za održivu energetsku tranziciju RESET, podsjećajući da je pored toga UIO ove godine izmijenila svoj pravilnik.
„Pa umjesto tumačenja, sada bukvalno piše u pravilniku da nema obračuna PDV-a. Dakle i taj problem je, koji ustvari nije ni bio problem, riješen“, kaže Miljević.
Tri godine krađe
Kako onda tumačiti činjenicu da su elektroprivrede zajedno sa vlastima koje su njihovi vlasnici, godinama stopirali ono što je cilj energetske tranzicije, a to je da se svakom proizvođaču koji energiju dobija iz obnovljivih izvora, omogući vraćanje viškova u mrežu, koji bi mu bili uračunati na kraju obračunskog perioda.
Kompanije za distribuciju električne energije tri godine su potkradale prozjumere u Republici Srpskoj, upravo pod izgovorom da Uprava za indirektno oporezivanje nije utvrdila pravilnik. Da pravilnik nije ni bio potreban potvrdila je Regulatorna komisija za energetiku Republike Srpske koja je nedavno osporila sve račune za električnu energiju za ovaj period, naloživši Elektroprivredi Republike Srpske da im sačini nove po sistemu neto mjerenja. To u praksi znači da moraju biti obeštećeni za iznos električne energije koju su poslali u mrežu, a za to nisu dobili nikakav obračun.
Sada ih je Elektroprivreda Republike Srpske pozvala da od 6. avgusta potpišu nove ugovore o snabdijevanju električnom energijom po ovom principu. Iako mnogi vjeruju da se će se u svemu naći neka klauzula zbog koje će građani izvući deblji kraj.
Upit smo poslali Elektroprivredi kako bismo saznali razloge odugovlačenja i sve ostale uzroke zbog kojih je oštećeno na stotine fizičkih i pravnih lica, ali odgovor ni nakon dva mjeseca nismo dobili.
Čeka se tužilaštvo
Zbog potkradanja prozjumera direktor ERS-a Luka Petrović, prije nekoliko mjeseci zaradio je krivičnu prijavu za zloupotrebu službenog položaja i nesavjestan rad u službi. Krivičnu prijavu podnio je advokat iz Banjaluke Dario Sandić, koji je u obrazloženju naveo da su Petrović i NN lica zaposlena u ERS -u, Regulatornoj komisiji za energetiku i Ministarstvu energetike i rudarstva, od marta 2022. do januara ove godine, onemogućili i spriječili zaključenje ugovora o snabdijevanju električnom energijom sa kupcima – proizvođačima iz RS.
„Kupci – proizvođači koji su ovaj status stekli u skladu sa zakonom i pravilnikom, ne mogu da ostvare svoja prava koja se odnose na monetarni ili energetski kredit za viškove koje proizvode, jer snabdjevač, drugoprijavljeni (ERS) na čelu sa prvoprijavljenim (Lukom Petrovićem) i NN licima, godinama nezakonito, zloupotrebom položaja, nesavjesnim radom u službi, trgovinom uticajem i/ili prevarom odbijaju da zaključe nove ugovore o snabdijevanju“, navodi se pored ostalog u krivičnoj prijavi, gdje se upozorava na krađu električne energije.
„Snabdjevač preuzima električnu energiju od kupca-proizvođača i za istu ne plaća ništa, te tu električnu energiju prodaje i ostvaruje prihod, čime čini krivično djelo krađe električne energije, pored svih drugih navedenih krivičnih djela“, navodi se u prijavi advokata Sandića, koji za sada ne želi da komentariše ništa više od onoga što je navedeno u prijavi.
U Federaciji ni status prozjumera
Republika Srpska je 2022. godine usvojila Zakon o obnovljivim izvorima energije kojim se omogućava sistem kupac – proizvođač, što u praksi znači da je krajnji kupac može da izgradi elektranu koja koristi obnovljive izvore energije i da višak energije skladišti ili isporučuje u distributivnu mrežu i da mu se taj višak uračuna na kraju obračunskog perioda.
U Federaciji BiH od maja prošle godine takođe postoji zaokružen zakonski sistem, ali u ovom entitetu građani ne mogu da ostvare ni status prozjumera. Matična preduzeća za distribuciju ne žele da im dodjele taj status, pravdajući se nepostojanjem podzakonskih akata kojima bi se regulisala ova oblast. Iako se zapravo samo odugovlači sa cijelim procesom. Rok za donošenje ovih podzakonskih akata ističe u julu ove godine, ali je činjenice da će se teško bilo šta promijeniti s obzirom da prozjumeri nisu dobili ovaj status ni nakon upozorenja Federalne regulatorne agencije (FERK), koja je u nekoliko navrata naložila da se po postojećim zakonskim aktima moraju dodijeliti ovi statusi.
„U međuvremenu je FERK uočio koliko je to velika opstrukcija od strane Elektroprivrede BiH i HZHB i krenuli su u izmjenu pravilnika o prozjumerima u kojem se insistira da se po pojednostavljenoj proceduri mora uključiti prozjumer“, kaže Saša Savičić, savjetnik za prave poslove i evropske integracije u Ministarstvu energetike RS, ističući da FERK zapravo radi obrnut posao od onoga koji bi trebao.
„Tako da FERK pokušava da izađe u susret opstrukcijama. Pokušava da riješi stvar tako što će izaći u susret uslovno rečeno, jačoj strani, a ne kupcima, koji imaju ustanovljena prava. Tako da je stvar krajnje napeta i svi su u rovovskim pozicijama“, kaže Savičić, ističući da ova država ovakvim postupcima radi protiv sebe.
Profit bez vizije
Grabovac kaže da motivi za stvaranje ovakvog haosa mogu biti višestruki. Jedan je strah od gubitka sredstava od mrežarine, jer će više proizvodnje biti iz vlastitih izvora. Drugi, više vjerovatan, onaj bez kojeg ova zemlja ne može da funkcioniše.
„Skriveni razlog je da se ta mreža čuva za tzv. tajkunizaciju solarne energije, da se osigura da oni koji imaju novac i žele da poklope hiljade hektara poljoprivrednog zemljišta u BiH, imaju sačuvane kapacitete za te nove megavate novih elektrana. Istovremeno sprečavajući građane da dođu do svojih prava da budu kupci – proizvođači“, kategoričan je Savičić.
U Hrvatskoj je trenutno oko 14 hiljada prozjumera, u Srbiji oko četiri hiljade, dok je nešto manji broj u Crnoj Gori. Sve zemlje u okruženju odavno su uhvatile voz u energetskoj tranziciji, dok se u BiH čeka prvo „namirenje“ domaćih tajkuna i političara, čiji su članovi porodica već vlasnici solarnih i vjetroelektrana.
„Vlasti i elektropriovrede u BiH, koje su pod kontrolom vlasti, vide građane i privredu kao neprijatelje u tranziciji, a ne glavnim nosiocima energetske tranzicije. Jer nemaju nikakvu viziju o tome, već samo lični profit“, kaže Miljević.
U Centru za životnu sredinu BiH u korak prate proces energetske tranzicije ne samo u zemlji već i u regionu. Iskustva sa kojima se susreću na terenu govore o ogromnom nepovjerenju prema vlastima kada je riječ o energetskoj tranziciji. Često se kao primjer navodi pokušaj Elektroprivrede RS da isporuči građanima solarne panele za 50 hiljada domaćinstava po povoljnim uslovima, ali se prošle godine odustalo od projekta pod izgovorom nepovoljnih uslova. Nezvanično, u nabavku su bili uključeni polovni kineski paneli od kojih se odustalo u posljednji čas. Dragan Ostić iz Centra za životnu sredinu kaže da se stiče utisak da se prostor za prozjumere namjerno sužava da bi se ostavio veći manevarski prostor za velike igrače i privatne interese.
Voz za nigdje
„Istovremeno, sve češće se govori o ogromnim solarnim parkovima, koji se u nekim slučajevima planiraju na plodnoj zemlji i to ne kao dio neke široke strategije, već kao poslovni poduhvati uskog kruga ‘odabranih’. To je pogrešan pravac. Ako već idemo ka obnovljivim izvorima energije, a moramo, onda to mora biti pravično. Mora biti omogućeno za sve“, kategoričan je Ostić, pozivajući nadležne da konačno pruže bezuslovnu podršku građanima, kroz jednostavne procedure, podsticaje i ravnopravan pristup mreži.
„Ovo je prilika da energija postane dostupna i demokratska. Zbog toga institucije, od UIO preko Elektroprivrede, Elektroprenosa, FERK-a, DERK-a, RERS-a, preko svih nadležnih ministarstava – moraju da reaguju što prije. Ako propustimo ovaj voz, opet ćemo se naći na nama dobrom poznatom terenu gdje se divimo i veličamo kako je u nekim tehnološki razvijenijim zemljama nešto bajno i krasno, a kod nas nije“, zaključuje Ostić.