Na deponiju u Ramiće, koja je prije nekoliko dana gorjela, istresena je ogromna količina životinjskog otpada. Na jednoj drugoj deponiji, onoj u Srpcu, gotovo istovremeno zabilježeno je ilegalno i opasno odlaganje krvi i animalnog otpada iz obližnje klaonice „Perutnine Ptuj“, saznaje Gerila.
Mještani Ramića kažu kako ne više ne mogu da se bore sa smradom, ali to nikoga ne zanima. Prije nekoliko dana na deponiju je istovareno manje ostrvo životinjskog otpada koji ne bi smio da se nalazi tu, pogotovo ne u ovakvim uslovima.
„Nije ovo prvi put da na deponiju istresaju ovolike količine životinjskog otpada. Ako neko i dođe, sastavi zapisnik i ode. Rješenja nema. Svake godine je sve gore i gore. Ujutro i naveče ne može živ čovjek ostati“, kaže jedan od mještana Ramića.
Igor Kalaba iz Centra za životnu sredinu za Gerilu podsjeća da je prije dvije godine uzrok požara na deponiji u Ramićima bio kvar na sistemu za odvođenje gasova. Razlog ovogodišnjeg kvara, dodaje on, još nije saopšten.
„Drugi problem je ogromna količina animalnog otpada koji ne bi smio biti tu, a posebno ne bi smio biti pomiješan sa drugim tipovima otpada. Inspekcije, Dep-Ot, Gradska uprava Banja Luka – ovaj i druge probleme ignorišu već godinama“, rekao je Kalaba.
U Srpcu je takođe alarmantno: ilegalno, neadekvatno i potencijalno opasno odlaganje animalnog otpada i nusproizvoda čišćenja iz obližnje klaonice „Perutnine Ptuj“ ugrožava zdravlje ljudi. Iz Perutnine su Centru za životnu sredinu odgovorili da se odlaganje vrši od strane kompanije licencirane za to i da tu staje njihova nadležnost.
„Kompanija koja to radi se zove ‘Čistoća i zelenilo‘ i registrovana je u Kneževu. Na papiru sve odlično izgleda, ali na terenu je drugačija situacija. Slika govori hiljadu riječi. Nažalost ili na sreću, ne možemo prenijeti miris, odnosno smrad koji se tamo osjeti“, rekao je Kalaba.
Klaonički otpad se odlaže na lokaciji Patkovača, između naseljenih mjesta Brezovljani, Crnaja i Nožičko. Radnici koji žive blizu, navodi se u dopisu Centra za životnu sredinu, životinjski otpad deponuju u rupe koje kopaju za te namjene, a prosipaju ga i po njivama.
„Građani tvrde da je prizor užasan, da se doslovno vide potoci krvi, da se drveće osušilo, a da se od neprijatnog mirisa ne može proći. Građani koji žive kilometar daleko od ove lokacije kažu da se ovaj smrad osjeti i kod njihovih kuća“, stoji u dopisu Centra koji je upućen Republičkoj upravi za inspekcijske poslove.
Glavni republički veterinarski inspektor Vladimir Milijević kazao je kako je prilikom kontrole pogona „Perutnine Ptuj“ utvrđeno da ova kompanija nus-proizvode, odnosno otpad koji nastaje prilikom klanja, sakuplja i kategorizuje kao otpad treće kategorije.
„Svu količinu tog otpada predaju komunalnom preduzeću ‘Čistoća i zelenilo’ koju za potrebe ‘Perutnine’ odvozi kao bio-dinamički preparat za pripremu i primjenu na zemljište. Sva odgovornost je na ovom komunalnom preduzeću“, kazao je Milijević.
Goran Dakić