U godini kada Gradsko pozorište Jazavac planira proslaviti dvije decenije postojanja, iz Grada Banjaluka dolazi hladan tuš – sredstva za sufinansiranje njihovog rada su, kako tvrde iz pozorišta, doslovno prepolovljena. Ova odluka izazvala je zabrinutost kulturne javnosti i brojne reakcije, s obzirom na to da ukupni budžet grada bilježi rast.
„Nažalost, sve lijepe vijesti i uspjesi našeg pozorišta pali su u drugi plan“, poručuju iz Jazavca, podsjećajući da ih je nedavno aplauzom dočekala publika u Herceg Novom, gdje su izveli „Ježevu kućicu“ pred punim salama. Ipak, kako kažu, lakše je igrati predstave u drugim gradovima nego u vlastitom.
Jazavac je jedno od rijetkih kulturnih udruženja u Banjaluci koje neprekidno djeluje, godišnje okupljajući preko 40.000 gledalaca. Kroz Školu glume i govora „Studio Jazavac“ prošlo je više od 200 mladih, a pozorište gotovo samostalno organizuje dva značajna festivala – dječiji JUHU fest i međunarodni festival glumca ZAPLET.
Organizator pozorišta Ljubiša Savanović ističe da su u proteklih pet godina gradska sredstva iznosila između 27.000 i 33.000 KM, od čega se 90% vraćalo Gradu, jer su se ta sredstva preusmjeravala JU SC Borik, od koje iznajmljuju salu.
“Ostatak – pet do deset posto – išao je na ulaganja u opremu i održavanje sale”, ističe Savanović i naglašava da je Gradsko pozorište Jazavac vlastitim sredstvima preuredilo prostor bivšeg Kina Vrbas u funkcionalnu pozorišnu salu, uredilo ulazni hol i godinama ulaže u njeno održavanje.
Dodaje da je tek prošle godine, nakon petnaest godina korišćenja, JU SC Borik uložila sredstva i zamijenila dio stolica.
“Iskreno, ne znam da li postoji još neko udruženje koje je više uložilo u gradsku imovinu, a da ta imovina ostaje ravnopravno dostupna i drugim korisnicima“, kaže Savanović.
S druge strane, gradska menadžerka Mirna Savić – Banjac tvrdi da u nacrtu budžeta za 2025. godinu nije planirano umanjenje sredstava za kulturu.
„Uprkos svim izazovima sa kojima se Banja Luka susreće zbog neusvajanja Budžeta – sredstva neće biti umanjena ni za sport, kao ni za socijalna davanja“, rekla je ona, ističući i rast podrške kulturno-umjetničkom amaterizmu – od 220.000 na 290.000 KM.
Ipak, priznaje da se Grad suočava s ozbiljnim finansijskim izazovima usljed neusvajanja budžeta i smanjenih prihoda.
„Mnoge stavke u Nacrtu Budžeta uvrštene su okvirno, u skladu sa trenutnim mogućnostima, a prijedlogom i usvajanjem Budžeta definisaće se najveći mogući konačni iznosi za pojedinačne stavke“, dodaje Savić-Banjac.
Za Jazavac i širu kulturnu zajednicu ovakve okolnosti otvaraju teška pitanja.
„Kuda vode ovakve odluke gradske skupštine i kakvu poruku šalju narodu kojem ukidaju kulturu? Da li je normalno da je lakše odigrati predstave u drugim gradovima nego u svom gradu?“, pitaju iz pozorišta.
Dok se budžeti na papiru uvećavaju, kultura se sve češće gura u stranu. U Jazavcu se ne broje marke, već ljudi. Ljudi koji večerima ulaze u salu sa strepnjom i nadom da ono što rade ima smisla. Djeca koja prvi put stanu na scenu držeći tekst kao da drže nešto važno. Publika koja dođe da se nasmije, zaplače i na kraju izađe malo drugačija.
U toj tišini između političkih odluka i stvarnog života, Jazavac ne traži mnogo. Samo da se vrata pozorišta mogu otvoriti, da svjetla zasvijetle i da se igra nastavi. Da se ne zaboravi šta su dvije decenije truda, entuzijazma i zajedništva značile ovom gradu.
Gerila.info