U hotelu “Park” u Doboju, umjesto najavljenog dijaloga, odigrala se još jedna politička predstava bez publike.
Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske i lider SNSD-a, sazvao je sastanak s liderima parlamentarnih stranaka sa državnog nivoa, pozivajući se na poruke iz Savjeta bezbjednosti UN-a o nužnosti dijaloga domaćih aktera. Međutim, pozivu se nisu odazvali ni partneri iz Federacije BiH, ni opozicija iz RS. Umjesto dijaloga desio se monolog.
Konferencijaska sala je bila uredno pripremljena, sa stolicama, logotipima stranaka i deklaracijom spremnom za raspravu. Međutim, politički “gosti” nisu došli. Sastanku su prisustvovali tek lideri stranaka koje bezrezervno podržavaju Dodika – Nenad Stevandić (US), Duško Milunović (SP), Boran Bosančić (DEMOS), te već poznata SNSD ekipa: Staša Košarac, Radovan Višković i drugi.
Ostatak političke scene odbio je da pruži legitimitet onome što su mnogi unaprijed ocijenili kao politički teatar. SDP je jasno poručio da neće prisustvovati, HDZ je naveo da poziv nije ni primio, a opozicija iz Republike Srpske, uključujući SDS i PDP, smatrala je da sastanak nema ozbiljnu političku vrijednost.
Na konferenciji za medije održanoj nakon sastanka, Dodik je u svom stilu izvrijeđao sve koji se nisu odazvali, poručujući da njihovo odsustvo pokazuje “kratkovidost” i “nelojalnost prema dijalogu”. Iako su izostali svi ključni akteri, Dodik je tvrdio da je “cilj ostvaren” jer je, kako je rekao, pokazano ko je za dijalog, a ko za diktat.
U istom dahu, optužio je bošnjačku političku elitu za “unitarizaciju BiH”, majorizaciju Srba i Hrvata, te ponovno osporio legitimitet visokog predstavnika Kristijana Šmita. Posebno se obrušio na medije koji kritički izvještavaju o njemau. Tako je, npr. novinara portala Klix nazvao “lažovom” i sarkastično ponudio donaciju jer “dobro rade na razbijanju BiH”.
Pored verbalnog napada na novinara Klixa, Dodik je ponovo koristio svoj omiljeni narativ o “muslimanskoj dominaciji” unutar institucija BiH, tvrdeći čak da su u SIPA zaposleni gotovo isključivo Bošnjaci. Takve izjave dodatno su produbile sumnje da poziv na “dijalog” nije bio ništa više od platforme za iznošenje starih optužbi, širenje straha i delegitimizaciju institucija BiH.
Dvije verzije događaja
“Zanimljive” su bile interpretacije sastanka u medijima iz Republike Srpske i Federacije BiH. U medijima bliskim vlastima Republike Srpske, prije svega na RTRS-u, sastanak je predstavljen kao pokušaj odgovorne politike iz Republike Srpske da se pokrene dijalog, na koji “druga strana nije imala hrabrosti da odgovori”. Izostanak stranaka iz Federacije i opozicije iz RS interpretiran je kao dokaz “da ne žele dogovor” i kao “dokaz neprijateljstva prema RS”.

S druge strane, mediji iz Federacije, cijeli događaj su ispratili na ironičan način. Izvještavali su o praznim stolicama, o tome kako je Dodik “ostao kratkih rukava”, te o pojačanim bezbjednosnim mjerama oko hotela u kojem nije bilo gostiju. Izostanak gotovo svih političkih lidera, osim stranaka lojalnih Dodiku, nazvali su porazom pokušaja da se “izigrava domaći dijalog”, dok se istovremeno podgrijavaju tenzije i širi antiinstitucionalna retorika.
Na kraju, propali sastanak u Doboju ne svjedoči neuspjehu dijaloga, jer dijaloga nije ni bilo. Umjesto dijaloga, javnost je još jednom svjedočila monologu optužbi, etiketiranju i vrijeđanju.
Gerila.info