Na sjednici Predsjedništva Srpske demokratske stranke, koja je održana prije dva dana u Banjoj Luci, jednoglasno su usvojena tri zaključka, ali se o jednom zaključku, i to onom trećem, uopšte nije glasalo, saznaje GERILA.
Predsjedništvo SDS-a, navodi se u tom zaključku, poziva sve opozicione stranke i druge nosioce opozicionog djelovanja u Republici Srpskoj na zajednički dogovor kako bi se na kandidatskim listama SDS-a za Narodnu skupštinu Republike Srpske i za Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH omogućilo kandidovanje najkvalitetnijih opozicionih kadrova.
Predsjednik Glavnog odbora Jovica Radulović za GERILU kratko kaže da se na sjednici Predsjedništva stranke nije glasalo za ovaj zaključak. Isto je potvrdio i delegat SDS-a u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Želimir Nešković.
„Nismo glasali za treći zaključak, odnosno on uopšte nije usvojen na sjednici Predsjedništva. To je sve što mogu da kažem“, kazao je Nešković.
U prvom zaključku se navodi kako stranka podržava napore predsjednika SDS-a Branka Blanuše da se kroz razgovore sa liderima opozicionih stranaka u Republici Srpskoj obezbijedi usaglašen nastup na predstojećim izborima, a posebno po pitanju utvrđivanja zajedničkog kandidata opozicije za predsjednika Republike Srpske i za srpskog člana Predsjedništva BiH;
„Daje se mandat predsjedniku Blanuši da najkasnije do kraja mjeseca maja, kroz razgovore sa predsjednikom Pokreta Sigurna Srpska Draškom Stanivukovićem, utvrdi prijedlog kandidatura za inokosne funkcije, kao i modalitete učešća stranaka opozicije u organima vlasti nakon izbora, koji će, po statutarnoj proceduri, biti predmet razmatranja i usvajanja od strane Glavnog odbora SDS-a“, stoji u drugom zaključku koji je usvojen na sjednici Predsjedništva.
Predsjednik Mladih SDS-a Boris Luketa, sa druge strane, tvrdi da je treći zaključak bio na dnevnom redu sjednice Predsjedništva i da su za njega glasali. Sjednica Predsjedništva SDS-a trajala je sedam sati i najviše je riječi bilo o eventualnom zajedničkom nastupu SDS-a i PSS-a na opštim izborima u oktobru, odnosno u fuziji ova dva „politička subjekta“
Goran Dakić