Borba građana i ekoloških aktivista protiv izgradnje male hidroelektrane „Jovići“ na rijeci Plivi u opštini Šipovo dobila je važnu pravnu potvrdu – ekološka dozvola za ovaj projekat zvanično je poništena.
Ovu informaciju su potvrdili članovi neformalne grupe “Čuvari i ljubitelji prirodnih bogatstava Šipova”, koji su zajedno sa Centrom za životnu sredinu i Fondacijom ACT uložili tužbu protiv rješenja entitetskog Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju.
“Ovo je tek prvi korak. Rješenje je osporeno najviše iz formalnih razloga, ali mještani su odlučni – borba se nastavlja”, poručili su aktivisti.
Građani Šipova i okolnih mjesta od proljeća ove godine svakodnevno pokazuju snažan otpor prema izgradnji nove hidroelektrane. U aprilu su organizovali protestnu šetnju pod sloganom “Pliva teče – ne damo je”, okupljajući stotine mještana, aktivista, turista, lokalnih političara i javnih ličnosti. Nosili su transparente, tražili zaštitu prirodnih bogatstava i ukazivali na ekološke, društvene i ekonomske posljedice projekta.
“Pliva je srce našeg kraja, izvor života i dio našeg identiteta. Nećemo dozvoliti da se uništi zbog interesa pojedinaca”, poručili su tada okupljeni građani.
Podsjećamo, Ekološka dozvola za MHE „Jovići“ izdata je kompaniji “Prirodna energija” d.o.o. Šipovo, koja je planirala izgradnju objekta snage 0,6 MW, s pregradnim pragom, dovodnim kanalom, ribljom stazom i mašinskom zgradom s dvije turbine. Iako je Ministarstvo zahtijevalo da investitor poštuje sve propise o zaštiti životne sredine, pravni tim Fondacije ACT ukazao je na ključni propust: izdavanje dozvole u zoni gdje entitetski Prostorni plan izričito zabranjuje gradnju.
“Janjske otoke i rijeku Plivu kod Šipova treba staviti pod režim zabrane građenja. To je jasno naznačeno u prostornom planu, ali je ignorisano u rješenju ministarstva”, naveli su iz Fondacije ACT.
Tužba, podnesena Okružnom sudu u Banjoj Luci, utemeljena je na šest stranica argumenata, od kojih su ključni upravo prostorni plan i nedovoljna analiza uticaja na lokalni ekosistem.
Mladen Mitrić, predstavnik grupe “Čuvari Plive”, izjavio je za Buku da je poništenje dozvole „velika moralna satisfakcija“, ali i vjetar u leđa za buduće bitke širom BiH.
“U posljednjih nekoliko godina u Šipovu se bilježi nagli porast broja turista koji dolaze upravo zbog netaknute ljepote rijeke Plive. Izgradnja hidroelektrane bi uništila sve što smo do sada postigli – naš trud da Plivu predstavimo kao čistu i nedirnutu rijeku turistima iz cijelog svijeta bio bi uzaludan”, rekao je Mitrić.
Pokret protiv izgradnje MHE „Jovići“ podržali su i brojni javni akteri – od Centra za životnu sredinu i Fondacije ACT, do poznatih ličnosti poput grupe Beogradski sindikat, Hanke Paldum i Roberta Dacešina. Podrška je stizala i putem društvenih mreža, a građani su prikupili više od 2.000 potpisa protiv izgradnje.
Poništavanje dozvole ne znači konačan kraj projekta – postupak se može ponoviti. Ali, kako poručuju iz Centra za životnu sredinu, svaka nova faza naići će na jednak, ako ne i snažniji otpor.
Gerila.info