Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je da će Srpska uskoro dobiti novi zakon o finansiranju političkih partija na osnovu kojeg nijedna stranka više neće dobijati pare iz budžeta.
Ova odluka je došla nakon što je visoki predstavnik Krisstijan Šmit (koga Republika Srpska ne priznaje) donio odluku kojom se zaustavlja finansiranje SNSD-a i Ujedinjene Srpske iz (državnog) budžeta.
“Zalažemo se da sve partije imaju jednaka prava i mogućnosti. Ne mogu se diskriminacijom provoditi demokratija i zakon. Već godinu dana je spreman zakon o finansiranju političkih partija. Mi smo se odlučili da niko od partija ne dobija novac iz budžeta”, rekao je Stevandić.
Ipak, postavlja se pitanje kome će ova odluka nanijeti više štete: opoziciji ili Dodikovim koalicionim partnerima. Podsjećamo, SDS-u je račun „zamrznut“, dok se ostale stranke opozicije finansiraju direktno iz budžeta, baš kao i većina SNSD-ovih koalicionih partnera. Član Glavnog odbora SDS-a Aleksandra Pandurević kaže da ovaj potez predstavlja potpuno gušenje demokratije.
“Zašto se nisu sjetili da ovakav zakon predlože kada je OHR 2004. godine zabranio finansiranje SDS-a iz budžeta? Zašto ga nisu donijeli kada je prije godinu dana Agencija za bankarstvo naložila gašenje računa SDS-a u bankama? SDS nije i neće biti pogođen tim zakonom, jer SDS i nema račun. Neće biti pogođen ni SNSD, jer se finansira iz torbi koje im ostavljaju u kancelarijama”, kaže Pandurević.
Ona smatra da Dodik na ovaj način guši DEMOS, stranku Darka Banjca, SP i DNS, jer im ne vjeruje zato što Šmit nije i njih sankcionisao i jer niko od njih nije na OFAC listama. PDP i pokret Nebojše Vukanovića biće kolateral obračuna unutar koalicije.
“Ovakav zakon je neustavan i predstavlja gušenje demokratije, pa i slobode u Republici Srpskoj. Vlast ima resurse i bez tih sredstava. Ovim zakonom se pokušava ugušiti opozicija, jer ta sredstva služe da partije mogu praviti organizaciju. Iz njih plaćaju kancelarije, tehničko osoblje i finansira se kampanja. Hoće li se na livadama sastajati? SNSD je sebi skoro svuda kupio kancelarije. Odakle će opozicija platiti oglašavanje u kampanjama? Odakle će platiti eksperte koji pomažu u izradi zakona”, pita Pandurević.
Politički analitičar Tanja Topić za „Gerilu“ kaže da je Dodik najavom ovog zakona koalicione partnere doveo u predinfarktno stanje. Ona dodaje da je sve i dalje u domenu najave i da se lako može desiti da do donošenja zakona i ne dođe.

“Opozicija je navikla na mrvice sa stola. Nekim od opozicionih stranaka računi su blokirani godinama i naučili su da se dovijaju na razne načine. Fascinantno je, zapravo, kako niko od koalicionih stranaka u vlasti ne smije protestvovati, odnosno suprotstaviti se vrhovnom autoritetu. Svi oni poput gusaka u magli tumaraju u susret sopstvenog laganog nestajanja sa političke scene”, kazala je Topić.
Lider „ReStarta“ Stefan Blagić smatra da će donošenje ovog zakona ugušiti podjednako i Dodikove koalicione partnere i opoziciju. Sve stranke se, podsjeća on, finansiraju iz budžeta u skladu sa izbornim rezultatima.

“Upitna je ustavnost tog zakona. On bi se u Srpskoj mogao provesti u djelo. Teško je reći ko će biti više oštećen. Ta ideja je u osnovi dobra, ali manje odgovara opozciji. Vlast može na razne načine da dođe do para – preko trgovine uticajem do sumnjivih poslova. Vukanović je pokazao da se bez ikakvih sredstava može preći cenzus i ući u parlament”, rekao je Blagić.
Poslanik Pokreta za pravdu i red u parlamentu Srpske Đorđe Vučinić kaže za naš portal da na dnevnom redu naredne sjednice NSRS nema sličnog prijedloga, što znači da je vlast shvatila da ne može ići u nove neustavne pohode i da ne može baš sve onako kako im se prohtije na prvu da se i ostvari.

“Moguće je da je bilo pritisaka i nezadovoljstva i od strane takozvanih malih stranaka u vladajućoj koaliciji, mada nisam siguran koliko bilo ko od njih smije da talasa, jer to ne rade čak i kada im SNSD uništava odbore i preotima odbornike i poslanike. Međutim, prvobitna zamisao gađala bi najviše one koji nisu u dodiru sa budžetom, s obzirom da znamo da je kod nas nažalost ustaljena praksa da se javne institucije i javna preduzeća posmatraju kao plijen, što je i više nego koristan alat za sve dozvoljene ili nedozvoljene radnje koji može dobro da kompenzuje primanja iz budžeta na osnovu parlamentarnog života neke stranke u NSRS, Parlamentu BiH i lokalnim skupštinama”, rekao je Vučinić.
Najviše bi ovim zakonom, smatra on, bila pogođena lista Nebojše Vukanovića, ali oni su, kaže Vučinić, dokazali na prošlim opštim izborima da novac ne znači ništa i da bukvalno praznih ruku, što narod kaže „bez marke i dinara“, mogu ostvariti povoljan rezultat i imati poslanike i u PD PSBiH i u NSRS.
Goran Dakić