Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik čestitao je 3. maj – Međunarodni dan slobode medija – riječima koje, u svakom demokratskom društvu, zvuče kao priznanje važnosti novinarstva. „Profesionalno i odgovorno novinarstvo zaslužuje punu podršku Republike Srpske“, navodi se u njegovoj poruci. Međutim, dok čestita Dan medija, istovremeno napada medije koji kritički izvještavaju o njegovom radu, vrijeđajući novinare, izbacujući ih iz institucija i šaljući inspekcije u njihove redakcije.
Iza paravana javne podrške slobodi medija, Dodik sprovodi institucionalni i verbalni progon novinara u Republici Srpskoj. Ne tako davno, Dodik je izvrijeđao urednika portala Capital Sinišu Vukelića, te ekspresno poslao poresku inspekciju u redakciju ovog medija. „Kreten“, „strani sluga“, „neprijatelj RS“ – riječi su kojima Dodik opisuje novinare, dok u isto vrijeme piše da su oni „stub demokratskog društva“.
Ništa bolje nije prošla ni BN televizija, koju godinama pokušava diskreditovati kao „izdajnički medij“, kao ni portal Buka, čiji urednik Aleksandar Trifunović ističe da ih Dodik konstantno targetira jer se bave njegovim političkim djelovanjem.
Dodik je nedavno rekao da će za sprovođenje zakona o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija biti potrebna “osoba koja će biti nešto kao što je to u SAD Ilon Mask, kao specijalni vladin službenik, i da će se postaviti odjeljenje za efikasnost”. Zakon o tzv. „stranim agentima“ već je usvojen u Narodnoj skupštini RS, a analitičari upozoravaju da otvara vrata za legalizovano šikaniranje svih koji se finansiraju djelimično iz inostranstva.
Novinaru Oslobođenja i Gerile Goranu Dakiću, koji je pokušao da postavi pitanje na nedavnoj pres-konferenciji, Dodik je lično zabranio pristup Palati. Bez ikakvog pravnog osnova, samo zato što postavlja „nezgodna pitanja“.
Paradoks Dodikove čestitke leži upravo u tome što on, koji sistematski unižava i targetira slobodne novinare, pokušava da prisvoji i simbolički kapital koji nosi 3. maj – dan posvećen borbi za medijske slobode. Njegova definicija „slobodnog novinarstva“ svodi se, očigledno, na ono koje ga bespogovorno hvali.
Gerila.info