“Takozvani ekološki pokreti, tamo gdje ne odgovara njihovim interesima, posredstvom nevladinih organizacija i pojedinih medija šire dezinformacije sa ključnim ciljem da okrenu građane protiv Republike Srpske i njenog rukovodstva”, rekao je danas Siniša Karan, ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske.
Karan svoju tvrdnju povezuje sa sankcijama a koje su dobili rukovodstvo Srpske i pojedina preduzeća i da su to “prepoznati oblici hibridnog rata koje SAD i neke druge zemlje vode u cijelom svijetu posljednjih 30 godina”.
“Vidjeli ste kada smo samo pokušali donijeti zakon o nevladinom sektoru – i to samo sa aspekta ko ih finansira iz inostranstva, da pokažu odakle im novac, što svaka zemlja na svijetu ima – digli su se upravo oni koji finansiraju nevladine organizacije posredstvom kojih plasiraju dezinformacije”, rekao je Karan.
On je dodao da je “najbolja odbrana protiv hibridnog rata da budu razotkriveni oni koji ga sprovode i da se ukaže na pozadinu koja je isključivo rušenje ustavnog sistema i poretka Republike Srpske“.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
On je rekao da se protiv Republike Srpske već 30 godina vodi hibridni rat u svim segmentima, a jedan od ključnih je ekonomski rat.
Na koji način eko aktivisti, od Jezera do Medne, od Bukove kose do Lopara, ukazujući na razne nepravilnosti, nezakonitosti, kao i koruptivne radnje, ugrožavaju Republiku Srpsku, Karan, naravno, nije objasnio.
Dovoljno je samo navesti primjer rudnika u Mednoj kod Mrkonjić Grada gdje je u februaru prošle godine Institut za javno zdravlje RS na uzorcima iz rijeke Medljanka, koja se ulijeva u rijeku Sanu, utvrdio da voda nije samo zaprljana već zatrovana! Do tada je ta ista rijeka bila savršeno ispravna za piće.
Na javnoj raspravi upriličenoj 29.januara ove godine upravo u Administrativnom centru Vlade RS povodom izmjena i dopuna Zakona o geološkim istraživanjima upravo je Sergej Milanović, odbornik u Skupštini Mrkonjić Grada javno pitao Esada Salčina, pomoćnika ministra energetike i rudarstva a zaduženog upravo za rudarstvoi geologiju, pitao za situaciju sa rudnikom Medna.
Salčin na Milanovićeva pitanja nije imao odgovore, kao ni na pitanja mještana Medne zašto nadležne inspekcije ne rade svoj posao i ne kontrolišu dovoljno ovaj rudnik.
Dakić: Neka je sramota ministra unutrašnjih poslova sijede glave i kose!
Tihomir Dakić iz Centra za životnu sredinu za Gerilu kaže da je “tužno gledati ministra unutrašnjih poslova čime se trenutno bavi”.
“Ministar je nekoliko puta koristio termin “hibridni rat”. Tu naravno vidimo i mikrofone tih srdačnih pratilaca Srne, RTRS-a i ATV-a, koji sa druge strane nikad ili u poslednjih nekoliko godina ne uzimaju drugo ili drugačije mišljenje. Dovoditi u istu ravan Republiku Srpsku i predstavnike institucija je, da se tako izrazim, anti-republičko srpsko djelovanje. Dovoditi u istu ravan ekološka odruženja i pokrete na prostoru Republike Srpske, a koje se bave zaštom životne sredine, sa hibridnim ratom, sa negativnim uticajem na Republiku Srpsku je sramno za ministra unutrašnjih poslova“, ističe Dakić.
On je otvoreno pitao ministra policije RS zašto su vlasti u Srpskoj, ako već misli da je u toku hibridni rat protiv Srpske, pod pritiscima međunarodnih institucija, ambasada, povukli zakon o Zakon o nevladinim organizacijama, tačnije Zakon o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija.
“Ohrabrujem vas da obavite istražne radnje ako tvrdite da smo dio hibridnog rata. Ovo može da ga bude, da budem otvoren, sram i stid sjede glave i kose. Kada poslušate ovaj govor možete primjetiti tipični bezbjednjački način manipulacije medijima, a pomoći ovih medija i pokušaj manipulacije narodnim masama kako bi se u suštini prikrio, evo već dvije decenije nerad i ne samo nerad nego rad na dezintegrasanju Republike Srpske”, dodaje u razgovoru za Gerilu Tihomor Dakić.
Adrijana Pekić iz Čuvara Majevice za naš portal kaže da su ministrove riječi “klasnino spinovanje vlasti”.
“Smiješna priča! Klasično spinovanje vlasti! Državu stavili u dužničko ropstvo, zahvaljujući kreditima koji su dizali od stanaca. Sad kad rate koje ne mogu da vraćaju a dolaze na naplatu, onda rasprodaju zemlju strancima u bescijenje, dozvoljavajući tim istim da otvaraju rudnike i truju narod. Prave od nas rudarsku koloniju sa najnižom rudnom rentom na svijetu! Mi smo novo Udruženje, nisu nam se stranci jos uvijek javili, eto, čekamo ne bi li se i mi obogatili!”, rekla je za Gerilu Adrijana Pekić iz Udruženja Čuvari Majevice koje se bavi zaštitom ove planine i prirodnog bogatstva Lopara.
Gerila