Dok se na globalnoj sceni odvija borba između demokratije i autokratije, Banjaluka se pretvara u pozornicu za promociju „novog svjetskog poretka“ po mjeri Moskve.
Međunarodna konferencija pod naslovom „Mogućnosti saradnje sa BRIKS plus: rusko iskustvo i srpska vizija“ koja se održava u Banjaluci, uz blagoslov institucija Republike Srpske i otvorenu podršku ruskih državnih fondova, više liči na paradiplomatski teatar nego na istinsku razmjenu ideja.
Da je riječ o više nego akademskom skupu svjedoči i impresivan spisak pokrovitelja – od Fonda „Aleksandar Gorčakov“ poznatog po širenju ruskih narativa u inostranstvu, do Ambasade Ruske Federacije u BiH. Tu su i domaći politički akteri i institucije, čije veze s ruskim političko-diplomatskim interesima nisu nikakva tajna. Banjalučka akademska zajednica, umjesto da bude kritički korektiv vlasti, poslušno nudi prostor i legitimitet onima koji relativizuju međunarodne norme, podrivaju evropski put BiH i promovišu ideju „alternativnih saveza“ bez demokratskih standarda.
Ministar za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje RS Željko Budimir govorio je o BRIKS-u kao „novom pokretu“ i šansi da Srpska shvati svoj položaj u „multipolarnom poretku“. Ambasador Igor Kalabuhov još jednom je iskoristio priliku da propagira narativ o „stvarnom suverenitetu“ i „pravim alternativama“, pokušavajući u BiH predstaviti BRIKS kao superioran model zapadnim integracijama. U njegovoj viziji, BRIKS nije samo savez ekonomskih sila, već ideološki front protiv liberalnog poretka.
Paradoksalno, dok Evropa investira milione evra u infrastrukturu, energetsku tranziciju, obrazovanje i ljudska prava u BiH, vlasti u Republici Srpskoj sve otvorenije flertuju s autokratijama. BRIKS jeste globalni fenomen, ali je pitanje o kojem BRIKS-u se ovdje govori – onom kojem pripadaju demokratske Indija i Brazil, ili onom predvođenom Moskvom i Pekingom, koji slobodu štampe i političkog pluralizma tretiraju kao neprijatelje stabilnosti?
Gerila.info