Nacrt novog Zakona o slobodi pristupa informacijama Brčko distrikta, koji se nalazi pred poslanicima Skupštine ovog distrikta, izazvao je ozbiljnu zabrinutost među organizacijama civilnog društva, posebno jer ne predviđa osnovno pravo – mogućnost žalbe na odluku institucije koja uskrati informacije.
Transparency International u Bosni i Hercegovini (TI BiH) uputio je Skupštini komentare na ovaj nacrt, upozoravajući da takvo zakonsko rješenje ne samo da ide protiv osnovnih principa upravnog postupka, nego i direktno krši međunarodne obaveze koje je BiH preuzela.
„Uskraćivanje prava na žalbu je nedopustivo jer je jedno od osnovnih načela upravnog postupka ‘načelo dvostepenosti’, a ovo pravo garantovano je i Ustavom BiH, u koji je inkorporirana Evropska konvencija o ljudskim pravima i slobodama“, navodi se u saopštenju TI BiH.
Prema navedenom predloženom zakonu, ako građanin, novinar ili organizacija civilnog društva zatraži pristup određenim informacijama, a institucija njegov zahtjev odbije, jedini preostali pravni lijek biće pokretanje sudskog postupka?!
Ovo u praksi znači da će svi oni koji žele da dođu do informacija od javnog značaja morati da snose znatne finansijske (ali i vremenske) troškove – taksa na tužbu u upravnom sporu iznosi 100 KM, taksa na presudu dodatnih 100 KM, a često je potreban i angažman advokata jer mnogi ne znaju kako da pravilno sastave tužbu.
Takav pristup ne samo da obeshrabruje tražioce informacija, već stvara prostor vlastima da izbjegnu odgovornost i dodatno zamagljuju transparentnost sopstvenog rada.
„Ovo rješenje je katastrofalno, jer s jedne strane imamo organ koji neće raditi svoj posao (odlučivati po žalbi) za koji je nadležan, a s druge strane odgovornost se prebacuje na sudove koji su ionako pretrpani“, navodi TI BiH.
Kršenje međunarodnih obaveza i ignorisanje evropskih standarda
Zabrinjavajuće je i to što nacrt zakona nije usklađen sa evropskim standardima i postojećim zakonima na drugim nivoima vlasti u BiH. Posebno je sporno ignorisanje Konvencije Savjeta Evrope o pristupu službenim dokumentima – poznate kao Tromsø konvencija, kojom se garantuje pravo na pristup informacijama i obaveza države da uspostavi efikasne i pristupačne mehanizme žalbe.
Uz to, zakon predviđa kažnjavanje odgovornih lica isključivo ako ne postupe po nalogu nadzornog organa, dok potpuno izostaje sankcija za one koji nezakonito odbiju pristup informacijama, što dodatno obeshrabruje građane u traženju odgovornosti.
Povratak unazad u odnosu na ranije rješenje
Brčko distrikt je do sada primjenjivao državni zakon o slobodi pristupa informacijama. Međutim, donošenjem novog zakona na državnom nivou, u paketu tzv. evropskih zakona, nastala je potreba da Distrikt reguliše ovu oblast samostalno. Umjesto da se novi zakon uskladi sa standardima Evropske unije i praksama ostalih nivoa vlasti, predloženo rješenje predstavlja korak unazad!
Transparency International BiH zato apeluje na poslanike Skupštine Brčko distrikta da vrate nacrt zakona na doradu, kako bi se unaprijedila, a ne urušila transparentnost vlasti i dostupnost informacija građanima.
Kako je to riješeno u EU?
U većini zemalja Evropske unije, pravo na pristup informacijama podrazumijeva besplatan i jednostavan žalbeni mehanizam. Primjera radi, u Sloveniji Komisija za pristup javnim informacijama (IPRS) rješava žalbe brzo i efikasno bez sudskih troškova. U Švedskoj, pravo javnosti na pristup informacijama je jedno od najstarijih u svijetu, dok u Njemačkoj svaki građanin ima pravo da bez ikakvih taksi zatraži dokumente, a u slučaju odbijanja koristi se upravna žalba prije suda.
Upravo zbog toga, stručnjaci upozoravaju da bi usvajanje ovakvog zakona u Brčkom značilo drastično udaljavanje od evropskih praksi, dodatno obeshrabrujući već ranjivu borbu za transparentnost i odgovornost javne vlasti u BiH.
Dejan Rakita / GERILA