U Bosni i Hercegovini, gdje je politička i institucionalna kriza postala gotovo svakodnevica, otvorio se još jedan “front”. Ovaj put među bezbejdnosnim strukturama.
Policijska uprava Istočno Sarajevo, koja djeluje u sastavu Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske, podnijela je krivičnu prijavu protiv sedam pripadnika Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), optužujući ih za pokušaj protivpravnog lišenja slobode i zloupotrebu službenog položaja zbog pokušaja hapšenja predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika.
Incident koji je doveo do ove krivične prijave dogodio se 23. aprila ispred Administrativnog centra Vlade RS u Istočnom Sarajevu. Pripadnici SIPA-e, postupajući prema naredbi Suda BiH i Tužilaštva BiH, pokušali su da liše slobode Dodika, koji se tereti za rušenje ustavnog poretka države. Međutim, u toj namjeri ih je fizički spriječio MUP RS, koji je tada jasno poručio da neće dozvoliti hapšenje entitetskog predsjednika.
Nakon što je SIPA podnijela izvještaj Tužilaštvu BiH zbog “sprečavanja službene osobe u vršenju službene radnje” i “pomoći učiniocu nakon počinjenog krivičnog djela”, MUP RS je uzvratio podnošenjem prijave protiv službenika SIPA-e. Imena policajaca pod istragom nisu u potpunosti objavljena, ali se zna da je riječ o sedam agenata ove državne policijske agencije.
SIPA je u svom saopštenju navela da zvanično nije obaviještena o prijavi MUP-a RS, ali je upozorila da, ako je takva prijava zaista podnesena, to samo potvrđuje postojanje dodatnih krivičnih djela, poput lažnog prijavljivanja i neizvršavanja odluka državnih sudova. SIPA je poručila da će u svakom slučaju pružiti zaštitu i podršku svojim službenicima u zakonitom postupanju.
Ono što ovu situaciju čini posebno opasnom nije samo pravna zavrzlama između dvije policijske agencije, već mogućnost fizičkog sukoba. U atmosferi u kojoj je načelnik PU Istočno Sarajevo Branimir Šehovac, kako tvrde pojedini novinari, pod stalnom zaštitom žandarmerije RS, a za Dodikom, Viškovićem i Stevandićem raspisana potjernica i određen pritvor, opasnost od incidenta na terenu raste iz dana u dan.
Politički i bezbjednosni analitičari upozoravaju da se BiH nalazi u vrlo delikatnom trenutku, jer se pitanje vladavine prava i poštivanja institucija pretvara u pitanje sile, i to ne samo simboličke, već i oružane. Ako jedni drugima počnu izdavati naredbe za hapšenje, a istovremeno ih odbijaju izvršavati, BiH de facto ulazi u stanje institucionalne paralize.
Sukob između SIPA-e i MUP-a RS nije tek pravni spor, već znak ozbiljnog urušavanja povjerenja u državne institucije i prijetnja opstanku BiH kao funkcionalne države. Mnogi smatraju da Milorad Dodik upravo tim putem nastoji izazvati institucionalni kolaps koji bi otvorio vrata faktičkom otcjepljenju Republike Srpske.
Gerila.info