Netransparentnost, političke manipulacije i odsustvo jasnih rezultata putovanja Vlade ZDK u Japan na EXPO otvaraju ozbiljna pitanja o odgovornosti, zakonitosti i opravdanosti trošenja javnih sredstava. Građani imaju pravo znati ko putuje, zašto putuje, pod kojim uslovima i kakve koristi kanton i država ostvaruju.
Delegacija Vlade Zeničko-dobojskog kantona (ZDK) nedavno je bez ikakve prethodne najave ili zvaničnih informacija otputovala u Japan na međunarodnu izložbu EXPO.
Ovo putovanje izazvalo je veliku pažnju javnosti, najviše u ovom kantonu, prvenstveno zbog činjenice da su po pravilu državne institucije i zvaničnici ti koji predstavljaju državu na EXPO-u, čime se postavlja pitanje legitimnosti i svrhe ovog „službenog putovanja“ u Osaku.

Informacije o putovanju bile su dostupne isključivo na privatnom Facebook profilu supruga ministrice finansija ZDK Dženane Čišije. Osim nje, na fotografijama se može vidjeti i njen suprug, Edin Čišija, kandidat za vijećnika Demokratske fronte (DF) na lanjskim lokalnim izborima u Visokom, te njihova dva sina.
KAKVA JE ULOGA U JAPANU MINISTRICINOG SUPRUGA
Njegov status u ovoj delegaciji nije zvanično objašnjen, što dodatno povećava sumnju u transparentnost i zakonitost putovanja.
Odluku o službenom putovanju ministrice potpisao je premijer ZDK, Nezir Pivić, međutim, javnosti do danas nije dostavljena nijedna zvanična informacija o svrsi putovanja, troškovima ili planiranim i ostvarenim rezultatima, te ostalim članovima delegacije.

Premijer Pivić nije odgovorio na upite Valtera, dok se Demokratska fronta Visoko ograđuje od ovog putovanja.
„Na EXPO je učestvovala zvanična delegacija Vlade ZDK, koja je i donijela odluku o učešću i sastavu onih koji će predstavljati. Niko od članova Demokratske fronte nije u Japanu putovao po stranačkoj dužnosti, niti je po tom osnovu bio dio zvanične delegacije. Ukoliko je neko od naših kandidata u isto vrijeme boravio u Japanu, vjerujemo da se radi o privatnom putovanju, finansiranom ličnim sredstvima“, odgovorili su uz ostalo iz DF Visoko.
„Sad me brine ovo putovanje čitave Vlade u Japan prvenstveno iz sigurnosnog aspekta i ratova koji se vode širom svijeta. Jedini opravdani razlog za ovako skupo i hrabro putovanje, obzirom na informacije da naša jabuka nije baš rodila ove godine, jeste japanska jabuka. Vjerujem da će poslije ovog poduhvata cijena jabuka biti kao i cijena trešanja. Ali, da li je japanska jabuka vrijedna rizika? Da li baš moramo jesti i jabuke?“, napisala je na svom FB profilu zastupnica u Skupštini ZDK Sanja Renić, i tako javnost upoznala s ovim službenim putem delegacije Vlade tog kantona.

Zastupnica Renić za naš portal pojašnjava kako je čak raspisan javni poziv za angažman fizičkog lica, vodiča za Japan:
„To još nismo ni vidjeli niti čuli. Ako neko pozove članove Vlade ili kompletnu Vladu, onda vam obezbjeđuje vodiča i prevodioca.“
Dodala je da je to pitanje pripremila za narednu sjednicu Skupštine ZDK na kojoj će tražiti sve detalje i finansijske troškove ovog putovanja za koje je saznala preko privatnog FB profila ministrice finansija.
„Samo znamo da je s njom putovala i njena obitelj“, navodi Renić za naš portal.
Također, nepoznato je da li su Ministarstvo vanjskih poslova Bosne i Hercegovine i ministar Konaković upoznati s tim da je ministrica finansija iz ZE-DO kantona službeno prisutna na EXPO-u i da li su kantonalne vlasti imale njihovu suglasnost, ili neku vrstu koordinacije.
NEVIDLJIVI REZULTATI POSJETE KINI I „SAJMU TREŠNJE“
Japan, kao zemlja domaćin EXPO-a, simbol je tehnološkog i ekonomskog napretka. Međutim, bez zvanične podrške Bosne i Hercegovine na državnom nivou, nastup kantonalne delegacije izgleda kao paralelna i nesinhronizovana aktivnost, koja je ujedno iskorištena za putovanje cijele porodice kantonalne ministrice.
Uloga ambasadora Bosne i Hercegovine u Japanu Mate Zeke, jedinog bivšeg HDZ diplomate kojeg je najprije u Jordanu ostavio Željko Komšić a kasnije imenovao u Japan, također u ovom slučaju nije jasno definisana. Nije poznato ni da li je njegova ambasada imala bilo kakvu ulogu u organizaciji putovanja.
Inače, ovo putovanje u Japan nije izolovani slučaj. Slične kritike bile su upućene i ranije, kada je delegacija ZDK putovala u Kinu, navodno na Sajam trešnje, ali bez jasnih ciljeva i konkretnih rezultata. Takva praksa ostavlja utisak da se službena putovanja koriste više kao privatni izleti na račun poreskih obveznika nego kao sredstvo za promociju kantona i jačanje međunarodnih veza.
„Ako za putovanja članova Vlade ZDK saznajemo sa njihovih ličnih FB profila, onda smatram da su ta putovanja turističkog karaktera, a ne u interesu Kantona. Sajam trešnje u Kini evidentno nije polučio rezultate s obzirom na cijenu trešnje ove godine, kao ni to da smo imali priliku čuti i vidjeti možda neke planove i strategije koje bi se implementirale u našem kantonu, barem po brendiranju trešnje“, zaključuje Sanja Renić.

Netransparentnost, političke manipulacije i odsustvo jasnih rezultata putovanja Vlade ZDK u Japan otvaraju ozbiljna pitanja o odgovornosti, zakonitosti i opravdanosti trošenja javnih sredstava. Građani imaju pravo znati ko putuje, zašto putuje, pod kojim uslovima i kakve koristi kanton i država ostvaruju.
valter portal