Udruženje Green Team iz Novog Grada upozorava da je prijedlog Zakona o izgradnji Centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada, koji je hrvatska Vlada stavila u javnu raspravu, samo pokušaj da se politička volja pretvori u zakonsko pokriće – i to bez ikakvog uvažavanja mišljenja pogođenih zajednica, međunarodnih standarda i osnovnih principa dobrosusjedskih odnosa.
„Praktično se pokušava legalizovati 25-godišnja politička odluka da se nuklearni otpad smjesti uz samu granicu sa Bosnom i Hercegovinom, kroz zakon po hitnom postupku. To nije zakonodavna potreba – to je izbjegavanje dijaloga, demokratskih procedura i pravde“, izjavio je za medije Mario Crnković, predsjednik Udruženja Green Team.
Crnković ističe da je Hrvatska na raspolaganju imala četiri potencijalne lokacije – Psunj, Papuk, Moslavačku goru i Trgovsku goru – ali je u parlamentarnim procedurama sve osim Trgovske gore izbrisano još krajem 1990-ih. “Sve tri lokacije su odbačene političkim odlukama – na inicijativu Jadranke Kosor, Janka Bobetka i drugih. Ostavljena je samo Trgovska gora, vidi čuda, na prostoru bivše Republike Srpske Krajine – kao jasna politička poruka o odnosu prema BiH”, navodi Crnković.
„Vrijeme ističe, a međunarodna reakcija izostaje“
Dodaje da je krajnje vrijeme za pokretanje međunarodnih mehanizama i traženje ekspertske podrške, uključujući EU. “Nuklearni otpad se ne odlaže na granicu susjedne države. BiH nije nuklearna zemlja – ne raspolažemo ekspertizom da se nosimo s ovim izazovom bez podrške. Potrebna nam je stručna, diplomatska i pravna pomoć.”

U međuvremenu, hrvatske vlasti su – prema informacijama iz javnosti – već pokrenule pripremne radove na lokaciji Čerkezovac, uklanjajući objekte i pripremajući teren. Istovremeno, hrvatski Fond za razgradnju NE Krško angažovao je firmu EURKO iz Zagreba za dodatne zahvate, što potvrđuje zabrinutost da se zakon priprema samo kao zadnji formalni korak.
BiH i dalje bez jasne strategije
Portal Gerila.info je u nedavno objavljenom tekstu “Vrijeme curi, a ulog je ogroman: Šta se dešava sa Trgovskom gorom?” detaljno prikazao kako BiH zaostaje u institucionalnom odgovoru na prijetnju iz Hrvatske. Iako postoji ekspertski tim, njegov rad je ograničen tehničkim i administrativnim preprekama. Rad na terenu je dodatno usporen zbog potrebe za deminiranjem zone, a politička podrška na državnom nivou gotovo da ne postoji.

“Green Team već deset godina vodi ovu borbu, i na izmaku smo snaga. I dalje nismo dobili jedinstven institucionalni stav, a Hrvatska koristi sve manevre kako bi završila posao. Ako se ovako nastavi, nećemo imati nikakve šanse”, upozorava Crnković.
Novi zakon: „Leks Trgovska gora“?
Prema sadržaju prijedloga zakona, Hrvatska nastoji kroz leks specijalis i hitnu proceduru omogućiti gradnju Centra za zbrinjavanje otpada bez punog postupka procjene uticaja na okoliš, što krši međunarodne obaveze – prije svega Konvenciju iz Espooa, ali i obaveze prema Aarhuskoj konvenciji i bilateralnim sporazumima sa BiH.
Green Team smatra da zakon ne samo da predstavlja opasnost za zdravlje ljudi i ekosistem rijeke Une, već i direktan politički signal da interesi lokalne zajednice u Novom Gradu, kao i države BiH, za Zagreb ne znače ništa.
Gerila