Grad Banjaluka suočava se s još jednom milionskom presudom na svoju štetu. Ovaj put riječ je o sporu sa akcionarima Zavoda za izgradnju Banjaluka (ZIBL), zbog kojeg će iz budžeta morati biti isplaćeno 1,6 miliona konvertibilnih maraka, uključujući zatezne kamate.
Gradonačelnik Draško Stanivuković objavio je na vanrednoj konferenciji za novinare da je riječ o slučaju iz 2017. godine, kada je prethodna gradska administracija, tada pod vođstvom SNSD-a, odlučila da proda dio imovine ZIBL-a bez saglasnosti svih akcionara.
“Presudu za ZIBL sada moramo da platimo. Riječ je o iznosu od 1,6 miliona KM. Plaćamo nešto za šta nismo odgovorni i ništa se ne pitamo”, rekao je Stanivuković i dodao da je Đorđe Davidović (“Đoko Ekvator”) “opustošio” Banjaluku.
Prema njegovim riječima, zemljište koje je tada prodato nalazi se na lokaciji gdje je danas smješteno preduzeće „Vodovod“, a sud je presudio u korist akcionara zbog proceduralnih propusta.
“Tada je prodato zemljište na kojem se danas nalazi preduzeće “Vodovod”, a da prethodno nisu obavljene konsultacije s akcionarima. Zbog toga su akcionari podnijeli tužbu, koju je Grad na kraju izgubio. Presudom je određena obaveza Grada da isplati 1,3 miliona KM, a sa kamatama iznos dostiže 1,6 miliona. Taj novac ne postoji na gradskom računu, što znači da ga sada moramo obezbijediti”, rekao je Stanivuković.
Podsjetio je i na prethodne milionske gubitke Grada, uključujući spor sa biznismenom Đokom Davidovićem, poznatijim kao Đoko Ekvator, u kojem je grad izgubio dodatnih dva miliona maraka.
“To je još jedan primjer lošeg upravljanja, gdje je Grad izgubio dva miliona maraka, a čovjek koji je oštetio grad slobodno hoda ulicama s članskom knjižicom SNSD-a”, izjavio je Stanivuković.
On je prikazao i detaljan grafički prikaz ukupne štete koju je, prema njegovim tvrdnjama, Grad Banjaluka pretrpio tokom 20 godina upravljanja SNSD-a – u iznosu od 402,6 miliona maraka, uz gubitak tri javna preduzeća: „Čistoća“, „Autoprevoz“ i Regionalna deponija.
“Znate šta smo sve mogli da uradimo za 402 miliona? Mogli smo da uradimo kolektor, most u Docu, sve vrtiće koji su nam potrebni i da nam pri tom ostane kusura za još jedan budžet. Taj novac je u rukama privatnika i SNSD-a. Iza njih ostaje pustoš”, rekao je Stanivuković.
Među nabrojanim slučajevima su i:
-
Depot – 45 miliona KM;
-
Zemljište Autoprevoza – 40 miliona KM;
-
Sokolski dom – 6 miliona KM;
-
Zemljište Poljoprivredne škole – 90 miliona KM;
-
Radnički univerzitet – 5 miliona KM;
-
Eko toplane – 80 miliona KM duga i preneseno vlasništvo;
-
Naslijeđeni dug 2020. godine – 135 miliona KM.
“Dvadeset godina su imali sve i ostavili ništa, mogu reći da mi je žao što su vodili naš grad, a ne grad nekog našeg neprijatelja! Šta nisu stigli da rasprodaju, uništili su. Mi nastavljamo i dalje da se borimo za svaku marku našeg grada, svaki pedalj zemlje i kvadrat imovine, jer smo izabrani da radimo u interesu Banjaluke i svih Banjalučana”, istakao je Stanivuković.
Dodao je da gradska preduzeća danas rade u korist privatnih firmi, a ne građana.
“Mi ne možemo da prevozimo građane jer to rade privatnici, niti da grijemo jer to rade privatnici, a sada idemo i na to da odvoze smeće”, rekao je on.
Stanivuković je zaključio da se Grad nalazi u teškoj situaciji upravo zbog naslijeđenih dugova i spornih odluka iz prošlosti.
“Mogli smo da imamo kolektor cijelom dužinom rijeke Vrbas, mogli smo da uradimo most u Docu, srednjoškolski centar, sve srednje škole koje su potrebne, sve vrtiće i da nam ostane kusura. Mi smo u Banjaluci preživjeli strahote, zemljotrese, ali pustoš koja se zove SNSD vidite šta ostavlja iza sebe”, zaključio je gradonačelnik.
Gerila