Okružni sud u Banjaluci poništio je rješenje Ministarstva energetike i rudarstva RS kojim je firmi SNK Metali iz Bijeljine bilo omogućeno da produži istražni rok za detaljna geološka ispitivanja na teritoriji opštine Jezero! Presuda je donijeta na osnovu tužbi Centra za životnu sredinu i lokalnog Udruženja građana “Dolina Plive”, a predstavlja važan presedan u borbi lokalnih zajednica protiv nelegalnih ili netransparentnih rudarskih koncesija.
Sud je jasno ukazao da Ministarstvo nije poštovalo zakon – u poništenom rješenju nedostajali su ključni elementi, među kojima i naziv projekta, koordinate, ograničenja eksploatacije, te obaveze koje investitor mora ispuniti nakon istraživanja. Takođe, ni tvrdnje o stepenu realizacije prethodnih radova nisu bile dokazane.

“Ovo je još jedna potvrda da bi sve institucije morale da poštuju Zakon o slobodnom pristupu informacijama. Ovakvo sramno postupanje Ministarstva jednostavno tjera na razmišljanje – da li institucije koje svi građani plaćaju zapravo rade protiv interesa tih istih građana?”, izjavio je Tihomir Dakić iz Centra za životnu sredinu, koji je tužbu pokrenuo i kao fizičko lice i dobio paralelni spor o pravu na pristup informacijama.

Sa presudom su ohrabreni i mještani Jezera, među njima i Mirela Hajder iz UG “Dolina Plive”: “Pliva je od velike važnosti za opstanak i razvoj turizma. Sada imamo sudsku presudu koja nam daje za pravo da sačuvamo životnu sredinu i nastavimo živjeti u svom na svom. Borba za spas Plive je borba za nas i našu djecu.”
Hronologija otpora
Iako Ministarstvo tvrdi da su produženja dozvola formalnost ako “nisu promijenjeni uslovi”, sud je sada prvi put presudio da to nije dovoljno. Firma SNK Metali je, uprkos protivljenju lokalne zajednice i odbornika SO Jezero, u januaru 2025. dobila produženje istražnog roka do 2028. godine. Odluka je donijeta 15 dana nakon što je firma uputila zahtjev, bez ikakvog javnog uvida ili konsultacije s lokalnom zajednicom.
Zanimljivo je da su odbornici SO Jezero još u junu 2023. jednoglasno glasali protiv nastavka istraživanja, a mjesecima ranije, u januaru iste godine, održani su i masovni protesti građana, eko-aktivista i organizacija iz cijele BiH.
Portal Gerila.info u više navrata je izvještavao o ovom slučaju, među prvima otkrivajući vezu između firme SNK Metali i australsko-mađarske kompanije Lykos Balkan Metals, kao i o pokušajima lobiranja načelnice opštine Jezero Snježane Ružičić, članice SNSD-a, da zaobiđe volju odbornika i građana. I pored otpora, istraživanja su nastavljena, a lokalni eko-aktivisti i opozicioni odbornici redovno su izloženi pritiscima.
“Jezero je jako bogato, imamo ogroman potencijal u turizmu, ribarstvu, šumarstvu, proizvodnji zdrave hrane. Ne želimo da naša djeca gutaju rudarsku prašinu. Borimo se za našu đedovinu”, izjavio je odbornik Milan Kutanjac na protestu održanom u ferbuaru 2023.godine, koji je Gerila takođe pratila.
Tadašnji generalni direktor kompanije Lykos Balkans čije kćerke firme provode geološka istraživanja u Republici Srpskoj, Miloš Bošnjaković, za Gerila info, izjavio je “kako nikakva opasnost po životnu sredinu i lokalne zajednice ne postoji”. Kaže da se istraživanja vrše u tri faze i da nema nikakvog zagađivanja.
“Svaka država boga moli da dođu ljudi da vrše istraživanja i da pokažu šta to ima, nećemo pričati o eksploataciji. U Mrkonjiću smo otišli a onda smo otišli do Jezera gdje se pokazalo da ima zlata, znači odveli su nas tragovi”, rekao je za Gerilu, u januaru 2024. godine Miloš Bošnjaković.
Šire posljedice
Presuda suda dolazi u trenutku kada su organizacije civilnog društva već podnijele inicijative za ocjenu ustavnosti izmjena Zakona o geološkim istraživanjima RS, kojima se dodatno obesmišljava uloga lokalnih zajednica. I dok ministar Petar Đokić tvrdi da “niko ne ide protiv svog naroda” i da su istraživanja u interesu Republike Srpske, dokumenti pokazuju drugačiju praksu – dozvole se izdaju bez konsultacija, nadzor izostaje, a firme poput Lykos-a već tri godine djeluju uprkos lokalnim zabranama kao i protivljenju lokalnog stanovništva.

Sudska presuda sada daje dodatni alat u ruke građanima, ali i potvrđuje njihove tvrdnje – da institucije pokušavaju zaobići procedure i pogodovati interesima stranih investitora, često na štetu lokalne zajednice.
Kako su pokazali Jezerani, borba nije uzaludna. Ipak, kraj nije ni blizu.
Dejan Rakita/GERILA