Na Manjači nema vode ali će zato na ovoj visoravni iznad Banjaluke uskoro, ako je vjerovati Miloradu Dodiku, Radovanu Viškoviću i Dejanu Ljevnajiću iz Olimpijskog centra Jahorina, da nikne velelepni ski centar. Vrijedan 53 miliona maraka.
Delegacija Republike Srpske i predstavnici O.C. Jahorina na Manjači su najavili ulaganje u velelepni sijaški centar. Vrijednost projekta je 53 miliona maraka. Na Manjači će, prema tim najavama, biti izgrađene dvije staze, jezero za osnježavanje, ambulanta, pješačke i biciklističke staze, žičara šestosjed a ova visoravan će postati turističko odredište mnogih.
„U naredne tri godine ovdje će dolaziti mnogi a mi i vi zajedno da slavimo uspjeh u realizaciji ovog projekta“, kaže predsjednik SNSD-a, Milorad Dodik.
Vlada je prije nekoliko dana usvojila odluku o izgradnji ski centra na Manjači. Mnogi su zbog toga kritikovali Vladu, kaže predsjednik Vlade Radovan Višković.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
„Mi ćemo ovdje primjeniti najsavremenije metode tako da obezbijedićemo da na ovom prostoru imamo dovoljno snijega i da dvije staze budu na usluzi našim korisnicima“, rekao je predsjednik Vlade RS Radovan Višković nakon obilaska lokacije na kojoj će, prema najavama, biti izgrađen ski centar.
Priča o ski centru na Manjači nije od juče. To su, prvi put, najavili Milorad Dodik i Dejan Ljevnajić, direktor O.C. Jahorina, prilikom otvaranja ovogodišnje sezone na Jahorini.
Upravo je Gerila info u nekoliko navrata pisala o trošenju miliona na Jahorini, netransparentnim postupcima javnih nabavki za izgradnju žičara i gondola. Tako smo prošle godine pisali da je O.C. Jahorina 27. maja 2021. godine uputio poziv za dostavljanje zahtjeva za učešće u pregovaračkom postupku bez objave obavještenja za javnu nabaku radova, opreme i pratećih usluga na rekonstrukciji žičare Poljice i premještanju šestosjeda na lokaciju Trnovo po sistemu “Ključ u ruke”. Radi se o projektu vrijednom do 39 miliona maraka, kako je navedeno u tenderskoj dokumentaciji.
Gerila pisala i o tome kako je Olimpijski centar Jahorina zaključio ugovor sa konzorcijumom na čijem čelu je italijanska kompanija Leitner a u čijem sastavu su i četiri domaće kompanije o gradnji nove isklopive šestosjedne žičare po sistemu ključ u ruke (oprema, usluga i radovi) u Ski centru Jahorina na lokaciji Rajska dolina. Ugovor je vrijedan 16,9 miliona maraka bez PDV-a a konzorcijum na čelu sa Leitnerom je pobijedio na tenderu sa većom cijenom od drugog ponuđača jer je imao bolju ponudu koja se tiče rokova izgradnje žičare a ponuda drugog ponuđača ocijenjena je kao neprihvatljiva od strane Komisije za izbor najpovoljnijeg ponuđača. Leitner je ponudio rok isporuke od 9 dana dok je drugi ponuđač ponudio rok isporuke od 15 dana. Rok koji piše u dokumentaciji je probijen a zanimljivo je da se ponuđač koji je izgubio nije žalio iako je ponudio manju cijenu radova a samo šest dana duži rok isporuke. Dio konzorcijuma na čelu sa italijanskom kompanijom su još četiri domaće firme.
Iz O.C. Jahorina su nam tada odgovorili da je sve rađeno u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama BiH.
Branislav Borenović, predsjednik PDP-a smatra da je čitava priča o “projektu Manjača” još jedan način izvlačenja budžetskog novca.
„Klasično pranje para, očigledno izmiče se vlast i u ovih nekoliko sedmica koliko je ostalo do izbora vladajući režim na svaki moguži način pokušava iz budžeta da izvuče što više novca“ rekao je Branislav Borenović predsjednik opozicionog PDP-a.
Borenović podsjeća da je vlast u Republici Srpskoj na isti način prije deset godina, pred izbore, najavila ski centar na planini Klekovači kod Petrovca i da od toga nije bilo ništa.
„Imamo fijasko koji se tiče najavljenog ski centra Klekovača prije deset godina. Negdje u istom periodu u avgustu 2012. godine je najavljen ski centar Klekovača koji ima bolje predispozicije. Ovdje se radi o klasičnoj praonici narodnog novca“, smatra Borenović.
Projekat izgradnje turističkog kompleksa Klekovača kod Petrovca 2012. godine najavio je Milorad Dodik. Dodik se tada sastao sa investitorima koji su trebalo da ulože u “Klekovaču” a projekat je navodno trebalo da bude vrijedan više od 600 miliona maraka. Turistički kompleks na Klekovači nikada nije izgrađen.
GERILA info